Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy

im. Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego

„Na ludową nutę” – warsztaty z zespołem „Iskierczanie”

Aktualności, Z życia świetlicy
17 października 2021 11:27

1 października 2021 r. w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli zespołu „Iskierczanie”, którzy w ramach warsztatów w atrakcyjny sposób przybliżyli podopiecznym świetlicy zagadnienia związane ze sztuką ludową rzeszowszczyzny – naszego regionu. Inicjatywa naszej pani pedagog Anny Czapli, która jest częścią zespołu, spotkała się z zainteresowaniem dzieci, które mogły zobaczyć zarówno stroje ludowe,
jak i instrumenty powszechnie używane przez ludowych muzykantów. Ciekawostki związane z charakterystyką ubiorów, a także z budową i wykonaniem instrumentów stały się powodem do zadawania wielu pytań, które oczywiście nie pozostały bez odpowiedzi.
Najciekawszym elementem warsztatów okazały się pokazy gry na instrumentach.
Pan Stanisław Czapla i Jakub Czapla oraz pani Ania Czapla z przyjemnością prezentowali brzmienia poszczególnych instrumentów, takich jak: cymbały rzeszowskie, basy, skrzypce, lira korbowa, dudy żywieckie, dwojnice, fujarki otworowe, piszczałki bezotworowe, fujary wielkopostne, fujara sałaśnikowa, gajdzica oraz cymbaly appalaskie.
Największym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się próby samodzielnej gry
na instrumentach. Na pewno wiedza i doświadczenia i przeżycia zostaną na długo
w pamięci naszych podopiecznych, a kto wie, być może staną się zalążkiem dalszego zainteresowania kulturą i sztuką ludową naszego regionu.


Za wszystkie wspaniałe opowieści i prezentacje serdecznie dziękujemy, życzymy owocnej pracy twórczej i zapraszamy ponownie do nas 🥰

Skip to content