Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy

im. Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego

#SzkołaPamięta

Aktualności
31 października 2022 23:32

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki, w której bierze udział nasza szkoła. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Pamiętamy o tych którzy odeszli….

Uczniowie klas 3a i 6b udali się na Cmentarz Wojskowy oraz Komunalny przy ul. Cmentarnej, by zapalić znicze oraz w cichej modlitwie wspomnieć i uczcić tych, którzy odeszli – zasłużonych dębiczan oraz poległych żołnierzy, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny.

Wyjście na Cmentarz wprowadził uczniów w nastrój zadumy i refleksji oraz wspomnień o tych, którzy odeszli.

Wizyta na cmentarzu to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego.

Uczniowie klasy 4a w ramach kształtowania postaw patriotycznych oraz zbiorowej pamięci wobec ofiar wojen odwiedzili pomnik ku czci pomordowanych obywateli w czasie II wojny światowej pod cegielnią. Uczniowie odmówili krótką modlitwę za zbawienie bestialsko zabitych wówczas oraz za wszystkie cywilne ofiary toczącej się obecnie na Ukrainie wojny. Zapoznali się z historycznymi uwarunkowaniami hitlerowskiej zbrodni. Jako wyraz pamięci zapalili znicze.

W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. 

W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo
na naszej stronie internetowej
Z wyrazami szacunku
Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

Skip to content