Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębicy

im. Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Aktualności, Plastyka w szkole
3 maja 2021 10:16

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wyjątkową okazją wspomnienia, jakże ważnego wydarzenia w historii Polski, Europy i świata.
Nasi uczniowie zainspirowani świętem narodowym i twórczością mistrza Jana Matejki, autora m.in. wspaniałego obrazu historycznego zatytułowanego „Konstytucja 3 Maja” chętnie podjęli temat zaprojektowania i wykonania plakatów z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Jan Matejko Konstytucja 3 maja 1791 roku
Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 1791 r.”

„Płótno przedstawia pochód posłów z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana w celu ponownego zaprzysiężenia wraz z królem tekstu konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni (1788–1792). Pochód podąża ulicą Świętojańską wśród rozentuzjazmowanego tłumu mieszkańców Warszawy. Przejście ochraniają żołnierze prezentujący broń. W głębi, u wylotu ulicy Świętojańskiej na plac Zamkowy, widoczny jest fragment fasady Zamku Królewskiego z Wieżą Zygmuntowską (Zegarową).”

(Wikipedia · Tekst na licencji CC-BY-SA)

Twórcze działania uczniów okazały się wyjątkową formą uczczenia święta narodowego, wspaniałą lekcją historii, ale i wyzwaniem artystycznym rozbudzającym kreatywność. Wykonanie plakatu okazało się także doskonałą okazją do poszukiwań odpowiedniej formy plastycznej, zastosowania właściwej techniki plastycznej, materiałów i narzędzi.
Efekty zaangażowania uczniów oraz ich umiejętności naprawdę zasługują na uznanie. Możemy być dumni z naszych młodych artystów.

Warto wybrać się na „Spotkanie z mistrzem” i wspomnieć wydarzenie historyczne z dnia 3 maja 1971 r.

Plakaty prezentowane w poniższej galerii biorą udział w Miejskim Konkursie Plastycznym na plakat promujący obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowanym przez Urząd Miasta Dębicy.
Mamy nadzieję, iż w gronie autorów prac znajdą się nagrodzeni i wyróżnieni. Trzymamy mocno kciuki!

Kategoria: Klasy I – III

Kategoria: Klasy IV – VI

Kategoria: Klasy VII – VIII


Holler Box
Skip to content